Един странен на пръв поглед бабин трик помага за решаване на един сериозен проблем с ябълката в грдината - намаляването на нейния добив. Този проблем мобе да бъде разрешен много лесно със заравянето на ръждясала подкова под дърво.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Заравяне на стара подкова под ябълката
С течение на времето на ябълковите дървета започва да липсва желязо, което води до намаляване на добива.
Полейте ябълката с това преди падането на сланата, за да има повече плодове следващата година
За да обогатят почвата с желязо, старите градинари са заравяли ръждясали подкови и други железни предмети под ябълковите дървета. Съществува и друг доказан метод - забиване на ръждясали пирони в ствола на дърво.
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Но ако изберете последния метод пироните трябва да бъдат предварително обработени с алкохол или друг дезинфектант, в противен случай дървото може да се разболее.
Подхранване на ябълката за богата реколта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Пролетното подхранване на ябълкови дървета дава сила на дървото за активен растеж. Растение, което се събужда, отслабено през зимата, се нуждае от хранителни вещества, по-специално от азот.
Първото подхранване на ябълковото дърво, в зависимост от региона, се извършва в периода, когато започва потокът от сок, през март-април. Торовете се прилагат върху кръга на ствола на дървото върху останалия сняг. В този случай, когато снежната маса се стопи, торенето ще достигне по-бързо до корените. Ябълковото дърво не е придирчиво растение, но също така се нуждае от подхранване, особено ако почвата е бедна.
Трябва да се прилагат сложни торове с преобладаване на азот. Този елемент е необходим за увеличаване на вегетативната маса. При липса на азот растежът на ябълковото дърво се забавя, листата и издънките стават по-малки. Фосфорът също е важен: благодарение на веществото растежът на кореновата система се възобновява, растат нови смукателни корени.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Можете да използвате специални състави за плодови и ягодоплодни култури за пролетно хранене на ябълкови дървета. Те съдържат хранителни вещества в правилното съотношение. Разходната норма за всеки тор е посочена на опаковката.
Можете да използвате следните торове:
- карбамид - в зависимост от възрастта на ябълковото дърво от 100 до 150 гр на дърво;
- амониева селитра - около 30-50 гр на дърво;
- нитроамофоска – 30 гр за дърво.
При млади неплододаващи дръвчета разходът се намалява с 50%. Дърветата реагират добре на добавянето на хумус към стволовия кръг - около 1 кофа на кв.м.
Повторното пролетно подхранване се извършва преди цъфтежа и включва:
- 25 гр урея;
- 50 гр суперфосфат;
- 40 гр калиев сулфат.
Този състав ще осигури напълно хранителни вещества за растението в периода на образуване на пъпки, цъфтеж и образуване на яйчници. Торовете за ябълкови дървета се прилагат според инструкциите на производителя.
За подхранване е подходящ и оборски тор – до 0,5 кг на дърво. Неговата доза не трябва да се превишава: съдържащият се в него азот може да доведе до активен растеж на зелена маса в ущърб на цъфтежа.
Дори най-старата ябълка ще дава плодове още 10 години, ако направите това